Listopad 2024




  • 01

    19.30
    180 Kč

    Benefice pro děti s nejtěžšími druhy postižení, autismu, paraplegie i kvadruplegie, pro něž sdružení DAR spravuje stacionář a pomáhá tak dětem i jejich rodičům. Na koncertě zahrají Paní Tau a Irlanda. 

    Po desáté je tu hudební večer, jehož celý výtěžek bude pomáhat dětem s nejtěžším postižením a sdružení DAR, které pro ně zřizuje stacionář. Svůj název nese tento večer právě na počest klubu Carpe Diem, který po mnoho let poskytoval své prostory na dobrý účel zdarma. Slavit budeme s písněmi skupiny Irlanda, které dovedou roztančit vaše nohy i přivolat zpět dávné lásky. A také s bluesovými peckami Paní Tau, jejíž zpěvačka Lucie Kaletová je maminkou CarpeFestu a s desátým výročím benefice oslaví zároveň svoje šedesátiny. Neexistuje pro ni hezčí dárek než prožít spolu s vámi hudební zážitek a opět pomoci, jak jen to jde.

  • so
    02

    KLUB ZADÁN

  • ne
    03

    ZAVŘENO

  • po
    04

    ZAVŘENO

  • út
    05

    19.00
    80 Kč

    Sestav se svými přáteli až 8členný tým a přijď si užít kvíz do Carpe Diem! Čeká vás celkem 57 otázek na všeobecný přehled, souboje proti dalším týmům i z jiných podniků!

    PŘIHLAŠOVÁK NAJDEŠ V TÉTO UDÁLOSTI V ODDÍLU DISKUZE

  • st
    06

    20.00
    dobrovolné

    Richard

    Kapela RICHARD je hudební skupina, složená z profesionálních muzikantů, která se na hudební scénu vydala již v roce 2006. Původně začínala jako revivalová kapela zaměřující se na tvorbu slovenského zpěváka Richarda Müllera a k této etapě rovněž nostalgicky odkazuje její název.

    V současnosti se však kapela RICHARD ubírá především cestou vlastní hudební tvorby, která staví na spojení dobrých textů s chytrou muzikou.

  • čt
    07

    20.00
    dobrovolné

    Hudební duo Bechy & Fee vzniklo na jaře roku 2018. Zpěvačka Kateřina Becherová alias Bechy vás okouzlí svým nevtíravě podmanivým vokálem, který dává vyniknout emotivním anglickým i českým textům jejich společných písní. Vybrané skladby také podporuje baskytarou. Kytarista Filip Černý alias Fee, obsluhující zároveň looper, zase prostřednictvím svých nápaditých vyhrávek propůjčuje skladbám nenucený a osobitý rámec, který navíc ozvláštňuje perkusními efekty.


  • 08

    20.00
    200 Kč

    Pražská rocková kapela STORMIN‘ s dánským zpěvákem Birgerem Hustedem hraje již víc než 10 let pro radost sobě i rostoucímu okruhu příznivců. Hrajeme převážně v klubech a na soukromých akcích v Praze a okolí, ale koncertovali jsme i v Budapešti, Bratislavě a Berlíně a ve třech městech v Dánsku.  V repertoáru máme také skladby od autorů jako jsou Joe Bonamassa, Eric Clapton, Deep Purple, Jethro Tull, John Mayall, Gary Moore, Sting či ZZ Top.

    Rock & blues. Prostě bigbít.

  • so
    09

    20.00
    dobrovolné

    Nostra

  • ne
    10

    ZAVŘENO

  • po
    11

    ZAVŘENO

  • út
    12

    19.00
    80 Kč

    Sestav se svými přáteli až 8členný tým a přijď si užít kvíz do Carpe Diem! Čeká vás celkem 57 otázek na všeobecný přehled, souboje proti dalším týmům i z jiných podniků!

  • st
    13

    20.00
    200 Kč

    pH7band

    Skupinu pH7band jsme založili jako volné pokračování seriálu naší spolupráce, která započala už hluboko v 90. letech minulého století. Jejím prvním vyústěním byla skupina Lunovis, která vydržela na své malé scéně několik příjemných let. Po jejím rozpadu jsme se kolem muziky v různých podobách – i když už každý samostatně – v různé intenzitě pohybovali i nadále. Nebo spíš nás muzika tak nějak obtékala a my lovili její dary a výzvy tak, jak jsme dovedli. Zároveň jsme si po celou tu dobu oba tvořili do šuplíků. Když jsme je teď vysypali na hromadu, zjistili jsme, že tam máme spoustu věcí, které se k sobě tak nějak hodí – texty, melodie, rytmy – prostě všechno to, co dělá muziku muzikou.


  • 15

    20.00
    100 Kč

    První zmínky o budoucí kapele se objevují na jaře 2021. Na podzim téhož roku byla původní tříčlenná tzv. "pánská" sestava ještě doplněna o zpěvačku a v tomto složení působí doposud. Repertoár kapely tvoří především autorské písně ve folkovém stylu s občasnými odbočkami i do jiných žánrů.

    Současní členové:
    Tomáš Hurt - kytara, zpěv
    Ondřej Valta - kytara, zpěv
    Zdeněk Kadlec - basová kytara
    Hanka Dvořáková - zpěv, perkuse

  • so
    16

    20.00
    100 Kč
  • ne
    17

    ZAVŘENO

  • po
    18

    ZAVŘENO

  • út
    19

    19.00
    80 Kč

    Sestav se svými přáteli až 8členný tým a přijď si užít kvíz do Carpe Diem! Čeká vás celkem 57 otázek na všeobecný přehled, souboje proti dalším týmům i z jiných podniků!

  • st
    20

    19.00
    dobrovolné

    Arts Erasmus

  • čt
    21

    20.00
    100 Kč

    Kapela JIMIBAND představí známé rockové pecky v netradičním akustickém provedení. Hostem bude harfistka Ivana Pokorná, členka orchestru ND v Praze.

  • so
    23

    klub zadán

  • ne
    24

    ZAVŘENO

  • po
    25

    ZAVŘENO

  • út
    26

    19.00
    80 Kč

    Sestav se svými přáteli až 8členný tým a přijď si užít kvíz do Carpe Diem! Čeká vás celkem 57 otázek na všeobecný přehled, souboje proti dalším týmům i z jiných podniků!

    PŘIHLAŠOVÁK NAJDEŠ V TÉTO UDÁLOSTI V ODDÍLU DISKUZE

  • st
    27

    20.00
    200 Kč (stání) –250 Kč (na sezení)

    Jsme parta muzikantů a přátel, kterou spojuje nejen předchozí studium konzervatoře, ale především láska ke společnému tvoření, vyjádření skrze hudbu a její sdílení s publikem. I proto, že se na tvorbě podílí všichni členové kapely, se naše hudba nelehko připisuje jednomu určitému žánru – nese v sobě prvky alternativního folku, šansonu, ale také jazzu, soulu či funky. V lednu loňského roku jsme vydali své historicky první kapelní EP s příznačným názvem Napoprvé. Působíme v 5ti členné sestavě: Veronika Spiegelová (zpěv), Denisa Blaha (klavír/vokály), Matouš Hron (kytara/vokály), Matěj Růžička (baskytara) a Josef Hlobil (bicí). 


  • 29

    20.00
    100 Kč

    Kapela složená ze tří zpěvaček a muzikantek zároveň.
    Jestli si chcete odpočinout, zasmát se, zazpívat si a načerpat novou sílu, doporučuji všem příznivcům folku navštívit jejich vystoupení a poslechnout si něžné tóny folku a nasát poklidnou a veselou atmosféru, kterou kolem sebe s nadšením šíří.

  • so
    30

    20.00
    dobrovolné
    Jmenujeme se The Mourning Light a jsme folkrockové duo skládající se z kytaristy a zpěváka Paula Kurczije (UK) a zpěvačky a klavíristky Lenky Zítkové (CZ). Hrajeme autorskou hudbu v anglickém jazyce. Po roce společného hraní bychom rádi oslavili příchod adventu našimi písničkami.

    Vstupné je dobrovolné, ale s nutností vzít si na sebe něco vánočního. :)


AKTUÁLNÍ VÝSTAVA



Historie

S trochou představivosti lze počátek Klubu Carpe Diem umístit už někam do počátku minulého století. Tehdy totiž jistý pan Materna začal v zahradní kůlně v Dělnické ulici vařit, míchat, zkoumat a pak i vyrábět různé druhy barev a laků. Dá se předpokládat, že byl ve svém snažení úspěšný, protože na jeho činnost navázal i jeho syn Viktor, který o několik let později založil v Hostivaři dodnes známou firmu BARVY-LAKY, a zároveň pro své zaměstnance postavil v Jičínské ulici nový moderní dům. Brzy však umírá a vedení závodu se ujímá jeho teprve osmnáctiletá dcera Zdenka, později provdaná Wagnerová.Carpe Diem Továrna se pod jejím vedením úspěšně rozvíjí, pak ale přichází rok 1948. Podnik je znárodněn a o rok později jsou manželé Wagnerovi zadrženi u Domažlic s třemi dcerami při pokusu o přechod hranic. Místo do svobodného světa putovali za mříže a dcery do sirotčince. V srpnu 1968 emigruje celá rodina do Švýcarska. Po sametové revoluci podává paní Zdenka Wagnerová žádost o restituci majetku, mezi jinými i o činžovní dům v Jičínské ulici č. 4. Brzy však umírá a dědictví přebírá její nejstarší dcera Helena Jirounková. Dům po dlouholeté péči OPBH potřebuje opravy bytů, fasády, výměnu topení, oken i výtahu. Nakonec dochází i na sklepní prostory, ve kterých se po léta proháněly jen myši a potkani.

„Dědeček Materna by si tady asi zařídil laboratoř, jenže to by mě asi moc nebavilo,“ uvažovala Helena. A pak si vzpomněla na babičku Finu Maternovou, známou akademickou malířku. „Ta by zde zřídila galerii,“ prohlásila a hned nato se začalo budovat. Vážným problémem však byla spodní voda, která neustále zaplňovala hlubokou betonovou jámu, která ve sklepě zbyla po vybourání kotle ústředního topení. „A co bazén?“ napadlo jí. Do plánů tedy přibyl i bazén. A pak malá tělocvična. A bar. Výstavba trvala téměř dva roky a stála plno peněz. Galerii, kavárnu, bar, bazén i malou tělocvičnu se nakonec podařilo vybudovat. Zbývalo už jen uvést to vše do provozu.

S galerií hned v zárodku pomohl známý curyšský galerista Oskar Krause a jeho žena Alice. A oni to byli, kteří doporučili název CARPE DIEM. Výstavní akce pak zdárně rozjela Hanička Marcínková, za barem v té době stály všemi muži obdivované barmanky Zuzka a Dáda a kolem Klubu se vytvořila skupina nadšených podporovatelů, v jejichž čele stál nezapomenutelný Pavel Melounek. Desítky skvělých českých umělců pak dokázal přivést kurátor většiny pozdějších výstav Petr Johanus. O hudební program se po dlouhou dobu staral Marek Brodský a bazén zaplnily maminky se svými batolaty pod odborným dohledem Jany Vydrové. Za mnohé vděčíme také pozdějšímu nájemci Janu Lacinovi.

Dle Wikipedie bylo rčení Carpe diem quam minimum credula postero poprvé použito římským básníkem Horatiem v první knize sbírky Ódy (Carmina). Nikdy se prý nemá umísťovat na hroby a nikdy se nesmí dávat na hodiny. Bylo by to neetické a hanebné. V překladu zní: Užij dne a nic nevěř budoucnosti, nebo také Užívej si a na zítřek nedbej. Český egyptolog Zbyněk Žába se domníval, že rčení může mít staroegyptský původ. Podle jeho názoru vychází z významově blízkého literárního žánru dnes označovaného jako Písně harfeníků, hojně rozšířeného v řecko-římské době.

Pro název klubu byla použita jen první část, ta druhá totiž tak trochu nabádá k nezodpovědnosti. Vzhledem k otevíracím hodinám, hodil by se ale možná i název Carpe Noctem.


Carpe Diem


Carpe Diem