Květen 2024



  • st
    01

    ZAVŘENO


  • 03

    20.00
    100 Kč

    Tajnosti + Dobré Rocky

    Středočeská kapela Tajnosti je dítko 3 muzikantů, kteří už leckde hráli. S novým obsazením a novým repertoárem jsme se konečně vydali směrem, který nás naplňuje a baví, nejen po hudební stránce ale i té lidské.  Naše muzika je autorská s českým texty a jak už je i v názvu, celkem často vypovídá o našich životních cestách. Hrajeme Rock, líznutý bluesem

    Obsazení:
    Eliška Sochůrková (Eli-S): Autorka projektu a naprosté většiny repertoáru, zpěvačka, perkusistka, kapelnice, profesionální výtvarnice, hudebnice tělem i duší.
    Pepa Polák, alias Bubeníček Pepa: Celoživotní muzikant, bigbíťák, metalista s vášní pro klasickou hudbu, bicista v několika kapelách, míry
    Petr Štěpaník: baskytarista se slabostí pro swing (jako fakt). Má rád Edu, Květu a strunné nástroje, zejména ty hrající v pásmu 20-40 Hz. Je novou posilou týmu a přínosem pro naše bezpečí.

  • so
    04

    20.00
    100 Kč

    Krabat

    Občasné uskupení, které hraje výhradně pro radost. Jmenujeme se Krabat (přesněji Občasné trio Krabat), hrajeme autorskou tvorbu Jaroslava Tulky nesenou povýtce akustickými nástroji a inspirovanou středověkem a etnickou - zejména keltskou a slovenskou - hudbou. V sobotu ovšem nebude hrát trio ale pouze duo, neboť věc pojímáme jako rozloučení s předčasně zesnulým členem tria (a dalšího milionu uskupení) Janem Linhartem.

  • ne
    05

    ZAVŘENO

  • po
    06

    ZAVŘENO

  • út
    07

    19.00
    80 Kč

    Sestav se svými přáteli až 8členný tým a přijď si užít kvíz do Carpe Diem! Čeká vás celkem 57 otázek na všeobecný přehled, souboje proti dalším týmům i z jiných podniků!

    PŘIHLAŠOVÁK NAJDEŠ V TÉTO UDÁLOSTI V ODDÍLU DISKUZE

  • st
    08

    ZAVŘENO

  • ne
    12

    ZAVŘENO

  • po
    13

    ZAVŘENO

  • út
    14

    19.00
    80 Kč

    Sestav se svými přáteli až 8členný tým a přijď si užít kvíz do Carpe Diem! Čeká vás celkem 57 otázek na všeobecný přehled, souboje proti dalším týmům i z jiných podniků!

    PŘIHLAŠOVÁK NAJDEŠ V TÉTO UDÁLOSTI V ODDÍLU DISKUZE

  • st
    15

    20.00
    220 Kč

    Jidiš ve třech je projekt herečky, zpěvačky a autorky reflexivní knihy "Divný kořeny" (Torst 2007) Hany Frejkové, ve kterém vás se svými spoluhráči provede večerem Jidiš písní. Mimo Milana Potočka (klarinet), který má vlastní projekt jazz quintett Double fish, hraje s jazz-rockovým big bandem Šavle Meče, s Blues Wave bandem, a věnuje se také skladatelské a aranžérské práci, se na projektu podílí Slávek Brabec (accordeon), který je člen Pražského akordeonového a klávesového orchestru Praco, hudebních skupin Pilgrim Pimple, Psychohlína a kvarteta Zeffiro. Jako host příležitostně vystupuje dcera Hany Frejkové Marianna Borecká (zpěv), momentálně studentka molekulární biologie. Ve večeru Jidiš písní ožívá kouzlo jazyka jidiš v tradičních písních, které vznikaly většinou na přelomu 19. a 20. století. Výběr písní reflektuje minulost, ale i přítomnost každodenního života. Každá píseň má svého adresáta! A jak život postupuje stále kupředu, zaznívají i nová témata. Při jejich poslechu si často vybavíme momenty, pocity i situace, které se dotýkají každého z nás. Vyprávějí o lidských radostech a strastech s ironií, vtipem, ale i nostalgií.


    Hana Frejková provází koncert židovskými rčeními, vtipy a také pomocí knihy Jidiš pro radost, jejíž slovník umožňuje vysvětlit některé výrazy tohoto ojedinělého jazyka. Leo Rosten, autor knihy, známý hlavně knihou "Pan Kaplan má třídu rád", je skutečně ojedinělý vypravěč. A není náhodou, že klarinetista Milan Potoček a akordeonista Slávek Brabec se v současné době podílejí na realizaci velmi úspěšné stejnojmenné inscenace v Městských divadlech pražských. Akordeon a klarinet jsou nástroje bytostně spjaté s židovskými písněmi. Jsou to nástroje klezmerů a šumařů, kteří hráli v hospodě, na dvoře, na ulici. Dodávají těmto písním nezapomenutelné kouzlo hudby pro bohaté i pro chudé a vytvářejí nezaměnitelnou atmosféru.


  • 17

    20.00

    DOTmy je česká folková kapela. Je charakteristická především svými hravými texty a ve své hudbě kombinuje folk s nejrůznějšími hudebními žánry. Kapela hraje v nástrojovém obsazení kytara, basová kytara, cajon, piáno, housle a zpěv.

  • ne
    19

    ZAVŘENO

  • po
    20

    ZAVŘENO

  • út
    21

    19.00
    80 Kč

    Sestav se svými přáteli až 8členný tým a přijď si užít kvíz do Carpe Diem! Čeká vás celkem 57 otázek na všeobecný přehled, souboje proti dalším týmům i z jiných podniků!

  • ne
    26

    ZAVŘENO

  • po
    27

    ZAVŘENO

  • út
    28

    19.00
    80 Kč

    Sestav se svými přáteli až 8členný tým a přijď si užít kvíz do Carpe Diem! Čeká vás celkem 57 otázek na všeobecný přehled, souboje proti dalším týmům i z jiných podniků!

    PŘIHLAŠOVÁK NAJDEŠ V TÉTO UDÁLOSTI V ODDÍLU DISKUZE


  • 31

    20.00
    dobrovolné

    Richard

    Kapela RICHARD je hudební skupina, složená z profesionálních muzikantů, která se na hudební scénu vydala již v roce 2006. Původně začínala jako revivalová kapela zaměřující se na tvorbu slovenského zpěváka Richarda Müllera a k této etapě rovněž nostalgicky odkazuje její název.

    V současnosti se však kapela RICHARD ubírá především cestou vlastní hudební tvorby, která staví na spojení dobrých textů s chytrou muzikou.



AKTUÁLNÍ VÝSTAVA



3. 4. - 30. 4. 2024
Jana a Jarmila MATOUŠKOVÁ: Barvy života – výstava obrazů







Historie

S trochou představivosti lze počátek Klubu Carpe Diem umístit už někam do počátku minulého století. Tehdy totiž jistý pan Materna začal v zahradní kůlně v Dělnické ulici vařit, míchat, zkoumat a pak i vyrábět různé druhy barev a laků. Dá se předpokládat, že byl ve svém snažení úspěšný, protože na jeho činnost navázal i jeho syn Viktor, který o několik let později založil v Hostivaři dodnes známou firmu BARVY-LAKY, a zároveň pro své zaměstnance postavil v Jičínské ulici nový moderní dům. Brzy však umírá a vedení závodu se ujímá jeho teprve osmnáctiletá dcera Zdenka, později provdaná Wagnerová.Carpe Diem Továrna se pod jejím vedením úspěšně rozvíjí, pak ale přichází rok 1948. Podnik je znárodněn a o rok později jsou manželé Wagnerovi zadrženi u Domažlic s třemi dcerami při pokusu o přechod hranic. Místo do svobodného světa putovali za mříže a dcery do sirotčince. V srpnu 1968 emigruje celá rodina do Švýcarska. Po sametové revoluci podává paní Zdenka Wagnerová žádost o restituci majetku, mezi jinými i o činžovní dům v Jičínské ulici č. 4. Brzy však umírá a dědictví přebírá její nejstarší dcera Helena Jirounková. Dům po dlouholeté péči OPBH potřebuje opravy bytů, fasády, výměnu topení, oken i výtahu. Nakonec dochází i na sklepní prostory, ve kterých se po léta proháněly jen myši a potkani.

„Dědeček Materna by si tady asi zařídil laboratoř, jenže to by mě asi moc nebavilo,“ uvažovala Helena. A pak si vzpomněla na babičku Finu Maternovou, známou akademickou malířku. „Ta by zde zřídila galerii,“ prohlásila a hned nato se začalo budovat. Vážným problémem však byla spodní voda, která neustále zaplňovala hlubokou betonovou jámu, která ve sklepě zbyla po vybourání kotle ústředního topení. „A co bazén?“ napadlo jí. Do plánů tedy přibyl i bazén. A pak malá tělocvična. A bar. Výstavba trvala téměř dva roky a stála plno peněz. Galerii, kavárnu, bar, bazén i malou tělocvičnu se nakonec podařilo vybudovat. Zbývalo už jen uvést to vše do provozu.

S galerií hned v zárodku pomohl známý curyšský galerista Oskar Krause a jeho žena Alice. A oni to byli, kteří doporučili název CARPE DIEM. Výstavní akce pak zdárně rozjela Hanička Marcínková, za barem v té době stály všemi muži obdivované barmanky Zuzka a Dáda a kolem Klubu se vytvořila skupina nadšených podporovatelů, v jejichž čele stál nezapomenutelný Pavel Melounek. Desítky skvělých českých umělců pak dokázal přivést kurátor většiny pozdějších výstav Petr Johanus. O hudební program se po dlouhou dobu staral Marek Brodský a bazén zaplnily maminky se svými batolaty pod odborným dohledem Jany Vydrové. Za mnohé vděčíme také pozdějšímu nájemci Janu Lacinovi.

Dle Wikipedie bylo rčení Carpe diem quam minimum credula postero poprvé použito římským básníkem Horatiem v první knize sbírky Ódy (Carmina). Nikdy se prý nemá umísťovat na hroby a nikdy se nesmí dávat na hodiny. Bylo by to neetické a hanebné. V překladu zní: Užij dne a nic nevěř budoucnosti, nebo také Užívej si a na zítřek nedbej. Český egyptolog Zbyněk Žába se domníval, že rčení může mít staroegyptský původ. Podle jeho názoru vychází z významově blízkého literárního žánru dnes označovaného jako Písně harfeníků, hojně rozšířeného v řecko-římské době.

Pro název klubu byla použita jen první část, ta druhá totiž tak trochu nabádá k nezodpovědnosti. Vzhledem k otevíracím hodinám, hodil by se ale možná i název Carpe Noctem.


Carpe Diem


Carpe Diem