Prosinec 2023



  • st
    06

    19.00
    dobrovolné

    Impronadílka aneb co čert (ne)chtěl

    Zlobili jste? Nebo jste byli letos hodní? Nám je to jedno. Čert to vem. Přijďte si zahojit svá dětská traumata z Mikuláše do Carpe Diem. My po vás básničku chtít nebudeme. Naopak uslyšíte nějakou od nás. Taky nějakou písničku slibujem. A spoustu další impronadílky.

    O souboru:
    Jsme partička improvizátorů, která (si) chce spolu hrát. Možná nás znáte pod pracovním názvem „Mladý dobrý impro“. Brzy se vám, doufáme, představíme jménem novým, které zatím stále hledáme. A kdo ví, třeba nám ho nadělí přímo sám Mikuláš. :)

     

  • čt
    07

    20.00
    100 Kč

    Kapela JIMIBAND představí známé rockové pecky v netradičním akustickém provedení. Hostem bude harfistka Ivana Pokorná, členka orchestru ND v Praze.


  • 08

    19.30
    120 Kč

    Mladý český songwriter Peter Kauky, zde s kapelou oslaví svůj první singl: Ať nejvýše stoupá. Můžete se těšit jak na vlastní, tak na české hity.

  • so
    09

    KLUB ZADÁN

  • ne
    10

    20.00
    120 Kč

    Zdenek Barták a Milan Kramarovič TRIO

    Zpěvák, hudební skladatel a písničkář Zdenek Barták (spoluzakladatel slavné rockové kapely Pumpa, m.j. finalista britské UK Songwriting Contest), kytarový mág a pedagog Milan Kramarovič a mladý, talentovaný baskytarista Kuba Kramarovič - to je formace hrající pravý, nefalšovaný pražský folk- blues - rock. A pěkně od podlahy.

    Na repertoáru mají převážně skladby z úspěšného 2CD „Chladno, ale jasno“ (vydavatelství Galén).

  • po
    11

    19.00
    dobrovolné

    Cantarina

    Cantarina je sbor v čase proměnlivého počtu žen, které spojuje nadšení pro hudbu a především zpěv. Od svého založení v roce 1986 absolvovala Cantarina nespočet vystoupení doma i v zahraničí, zúčastnila se mnoha koncertů, soutěží i festivalů a mezi jejími členkami vzniklo pevné pouto sahající i mimo zdi sborové zkušebny. Repertoár sboru je dnes velmi široký, od lidových písní přes gospel, klasickou a sakrální hudbu, swing, africké spirituály, latino, muzikály až po pop a rock. Chcete-li proto zažít zajímavý mix sborových aranží známých i méně známých skladeb v rodinné a uvolněné atmosféře, je koncert Cantariny přesně to pravé pro Vás!

  • út
    12

    19.00
    80 Kč

    Sestav se svými přáteli až 8členný tým a přijď si užít kvíz do Carpe Diem! Čeká vás celkem 57 otázek na všeobecný přehled, souboje proti dalším týmům i z jiných podniků!

    PŘIHLAŠOVÁK NAJDEŠ V TÉTO UDÁLOSTI V ODDÍLU DISKUZE

  • st
    13

    20.00

    Poetické Hudební Společenstvo (PHS) vzniklo v roce 2016 jako hudební skupina, která se ve své tvorbě zaměřuje především na témata spojená s dílem J.R.R. Tolkiena. Jak název napovídá, je přímým pokračovatelem Poetického Společenstva, jehož hudební dědictví udržuje a rozvíjí. Na rozdíl od Poetického Společenstva je PHS zaměřeno téměř výhradně na hudbu. 

  • čt
    14

    KLUB ZADÁN


  • 15

    KLUB ZADÁN

  • so
    16

    KLUB ZADÁN

  • ne
    17

    19.00
    zdarma

    Tradiční koncert Rockové školy

  • po
    18

    ZAVŘENO

  • út
    19

    19.00
    80 Kč

    Sestav se svými přáteli až 8členný tým a přijď si užít kvíz do Carpe Diem! Čeká vás celkem 57 otázek na všeobecný přehled, souboje proti dalším týmům i z jiných podniků!

    PŘIHLAŠOVÁK NAJDEŠ V TÉTO UDÁLOSTI V ODDÍLU DISKUZE

  • st
    20

    KLUB ZADÁN


  • 22

    KLUB ZADÁN

  • so
    23

    ZAVŘENO

  • ne
    24

    ZAVŘENO

  • po
    25

    ZAVŘENO

  • út
    26

    ZAVŘENO

  • st
    27

    ZAVŘENO

  • čt
    28

    ZAVŘENO


  • 29

    ZAVŘENO

  • so
    30

    ZAVŘENO

  • ne
    31

    KLUB ZADÁN



AKTUÁLNÍ VÝSTAVA



Historie

S trochou představivosti lze počátek Klubu Carpe Diem umístit už někam do počátku minulého století. Tehdy totiž jistý pan Materna začal v zahradní kůlně v Dělnické ulici vařit, míchat, zkoumat a pak i vyrábět různé druhy barev a laků. Dá se předpokládat, že byl ve svém snažení úspěšný, protože na jeho činnost navázal i jeho syn Viktor, který o několik let později založil v Hostivaři dodnes známou firmu BARVY-LAKY, a zároveň pro své zaměstnance postavil v Jičínské ulici nový moderní dům. Brzy však umírá a vedení závodu se ujímá jeho teprve osmnáctiletá dcera Zdenka, později provdaná Wagnerová.Carpe Diem Továrna se pod jejím vedením úspěšně rozvíjí, pak ale přichází rok 1948. Podnik je znárodněn a o rok později jsou manželé Wagnerovi zadrženi u Domažlic s třemi dcerami při pokusu o přechod hranic. Místo do svobodného světa putovali za mříže a dcery do sirotčince. V srpnu 1968 emigruje celá rodina do Švýcarska. Po sametové revoluci podává paní Zdenka Wagnerová žádost o restituci majetku, mezi jinými i o činžovní dům v Jičínské ulici č. 4. Brzy však umírá a dědictví přebírá její nejstarší dcera Helena Jirounková. Dům po dlouholeté péči OPBH potřebuje opravy bytů, fasády, výměnu topení, oken i výtahu. Nakonec dochází i na sklepní prostory, ve kterých se po léta proháněly jen myši a potkani.

„Dědeček Materna by si tady asi zařídil laboratoř, jenže to by mě asi moc nebavilo,“ uvažovala Helena. A pak si vzpomněla na babičku Finu Maternovou, známou akademickou malířku. „Ta by zde zřídila galerii,“ prohlásila a hned nato se začalo budovat. Vážným problémem však byla spodní voda, která neustále zaplňovala hlubokou betonovou jámu, která ve sklepě zbyla po vybourání kotle ústředního topení. „A co bazén?“ napadlo jí. Do plánů tedy přibyl i bazén. A pak malá tělocvična. A bar. Výstavba trvala téměř dva roky a stála plno peněz. Galerii, kavárnu, bar, bazén i malou tělocvičnu se nakonec podařilo vybudovat. Zbývalo už jen uvést to vše do provozu.

S galerií hned v zárodku pomohl známý curyšský galerista Oskar Krause a jeho žena Alice. A oni to byli, kteří doporučili název CARPE DIEM. Výstavní akce pak zdárně rozjela Hanička Marcínková, za barem v té době stály všemi muži obdivované barmanky Zuzka a Dáda a kolem Klubu se vytvořila skupina nadšených podporovatelů, v jejichž čele stál nezapomenutelný Pavel Melounek. Desítky skvělých českých umělců pak dokázal přivést kurátor většiny pozdějších výstav Petr Johanus. O hudební program se po dlouhou dobu staral Marek Brodský a bazén zaplnily maminky se svými batolaty pod odborným dohledem Jany Vydrové. Za mnohé vděčíme také pozdějšímu nájemci Janu Lacinovi.

Dle Wikipedie bylo rčení Carpe diem quam minimum credula postero poprvé použito římským básníkem Horatiem v první knize sbírky Ódy (Carmina). Nikdy se prý nemá umísťovat na hroby a nikdy se nesmí dávat na hodiny. Bylo by to neetické a hanebné. V překladu zní: Užij dne a nic nevěř budoucnosti, nebo také Užívej si a na zítřek nedbej. Český egyptolog Zbyněk Žába se domníval, že rčení může mít staroegyptský původ. Podle jeho názoru vychází z významově blízkého literárního žánru dnes označovaného jako Písně harfeníků, hojně rozšířeného v řecko-římské době.

Pro název klubu byla použita jen první část, ta druhá totiž tak trochu nabádá k nezodpovědnosti. Vzhledem k otevíracím hodinám, hodil by se ale možná i název Carpe Noctem.


Carpe Diem


Carpe Diem